Kolektory Słoneczne
Dobre uzupełnienie instalcji grzewczej
Doradzimy Ci!
Prowadzimy działalność w zakersie doradztwa energetycznego. Pomagamy w wyborze strategii energetycznej dla Twojego domu. Więcej informacji w dziale Usługi doradcze
Kolektory Słoneczne
ATI-EZE montuje instalacje kolektorów słonecznych. Są one źródłem C.W.U., choć mogą być też wykorzystywane do ogrzewania.
Kolektory Słoneczne do podgrzewania Ciepłej Wody Użytkowej
Kolektory słoneczne świetnie się sprawdzają jako uzupełnienie instalcji grzewczej. Najwięcej ciepła dostarczają w okresie letnim, więc ich użycie pozwala uniknąć utrzymywania w lecie pracy kotłów centralnego ogrzewania w celu utrzymania dostaw ciepłej wody użytkowej.
W praktyce najczęściej użycie kolektorów słonecznych pozwala na pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę w lecie. Zyski cieplne w zimie z powodu mniejszego nasłonecznienia są mniejsze. Zwykle instalacja, która nie przegrzewa się latem, potrafi zimą nagrzać wodę do kilkunastu stopni Celcjusza. Jest to za mało, by nazwać tak nagrzaną wodę ciepłą, więc konieczne jest dogrzanie jej innymi sposobami. Najnardziej oczywistym rozwiązaniem jest użycie dotychczasowych systemów centalnego ogrzewania, które zimą i tak działają, a dzięki kolektorom nie muszą pracować w lecie, w warunkach odbiegających od optymalnych parametrów pracy. Ponadto, dzięki wstępnie podgrzanej wodzie przez kolektory, będzie konieczne użycie mniejszej ilości energii i paliw, aby uzyskać pożądaną temperaturę.
Ogrzewanie domu przy użyciu kolektorów słonecznych
Rzadko się zdarza, by ktoś zdecydował się na ogrzewanie domu kolektorami słonecznymi. Wynika to z trudności magazynowych. Wymagane zimą ciepło trzeba zmagazynować latem. Zatem zbiorniki trzymające nagrzaną wodę powinny zmagazynować jej wystarczająco na cały rok, a nie jak w instalacjach C.W.U., na kilka dni, na wypadek niepogody. Wymaga to tak dużych zbiorników, że trudno je zamontować w budynkach, które nie były projektowane z myślą o tym typieie ogrzewania. W zasadzie najczęściej stawia się zbiornik, a dopiero potem dookoła niego buduje się resztę domu. Postawienie zbiornika poza budynkiem jest możliwe, jednak wiążą się z tym dodatkowe straty ciepła, co powoduje konieczność stosowania większej i droższej instalacji.